Ormanlar, yaşamımızda önemli bir yeri olan, gezegenimizin doğal zenginlik kaynaklarıdır. Ormanların sayılamayacak kadar çok faydaları vardır. Ormanlarımız, sağlık, güzellik ve servet kaynağımızdır. Yağmur yağmasını sağlayan, havayı temizleyen, toprak kaymalarını önleyen ormanlarımızdır. Ormanlarımız dünyamızın süsü, güzelliği ve bereketidir.

Evlerimizin yapımında kullanılan keresteyi, mobilyalarımızı, kullandığımız alet ve araçların çoğunu ormanlardan elde ettiğimiz kerestelerden imal ederiz. Kağıt, ilâç, boya sanayiinde kullanılan ham maddelerin kaynağı ormanlardır. Ormanlar çeşitli kuşları ve hayvanları barındırır. Tabi bir de doğa dostu insanları.

Ağaç ve orman hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır. Ağaçsız ve ormansız bir insanlık yaşamı düşünülemez. Ağacın ve ormanın tükendiği yerlerde insanlar barınamazlar. Orta Asya’dan göçlerin önemli nedenlerinden biri ağaç ve ormana duyulan özlemdir. Çünkü tabiat bütün geçim şartlarını ve güzellikleri özene bezene ormanda işlemiştir. Billur gibi akan sularıyla, çam kokularıyla ve kuş sesleriyle hayatımıza neşe, sağlık, huzur ve refah getirirler.

Bugün topraklarımızdaki ormanlar yeterli değildir. Çünkü insanlarımız ormanlardan yararlanıp ne yazık ki kesilen ağaçların yerine yenilerinin yetiştirilmesini düşünmemiştir. Bu tutum yüzünden eski ormanların yerinde şimdi bozulmuş ormanlar ya da çıplak ve kayalık yamaçlar kalmıştır.

Özellikle son dönemlerde bütün dünyada ve ülkemizde meydana gelen orman yangınları bizleri derinden etkilemiş, yaşam alanlarımıza ciddi bir darbeye sebebiyet vermiştir. Orman yangınlarına sebebiyet vermemek için çok daha dikkatli ve bilinçli davranmalı bu konuda çevremize de örnek olmalıyız. Aksi taktirde nesiller sonra biten ormanlar bizden sonraki kuşaklara ciddi zorluklar yaşatacaktır. Çünkü çok iyi biliyoruz ki tabiat biz insanlardan öcünü alır. Bu konuda çok güzel bir atasözümüz vardır bilirsiniz; ‘ne ekersen onu biçersin’. Bolca fidan ekmeliyiz ki güzel ve sağlıklı nesiller yetiştirelim. Daha yaşanabilir bir dünya kuralım.

Ronay Concept olarak mobilya sektöründe üretim yapan bir firma olarak biz de ormanlarımızın nimetlerinden faydalanıyor ve bunu sizlere ulaştırıyoruz. Fakat keresteyi, Tarım ve Orman Bakanlığının denetiminde satışını yapan kerestecilerden satın alıyoruz. Özellikle dekoratif ürünlerde kullandığımız doğal ağaç dallarını ise orman müdürlüğünden izinli olarak, kurumuş, kırılmış, dökülmüş ağaçları topluyoruz. Bu sebeple hem kurumuş ağaçları ormanlardan temizleyerek kurtlanmayı önlüyor yaş ağaçlara da kurt bulaşması ihtimalini azaltarak ormanlara fayda sağlıyoruz. Hem de geri dönüştürülebilir bir sistem içinde yeni ağaç kesilmesine sebebiyet vermeden üretim yapıyoruz.    

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir