Siz de fark etmişsinizdir ‘tasarım’ kelimesi son zamanlarda dilimizde fazlaca yer etmeye başladı. Peki nedir bu tasarım?

Türk Dil Kurumu’na göre tasarım kelimesinin 4 açıklaması var. TDK’da yer aldığı gibi tam olarak şöyle;

1. isim Zihinde canlandırılan biçim, tasavvur:
      “İmgeleme dayanan duyusal tasarımlar, şiirinin başlıca malzemesi.” – Selâhattin Hilav

2. isim Bir sanat eserinin, yapının veya teknik ürünün ilk taslağı, tasar çizim, dizayn:
      Kentsel tasarım. Çevre tasarımı.

3. isim Bir araştırma sürecinin çeşitli dönemlerinde izlenecek yol ve işlemleri tasarlayan çerçeve, tasar çizim, dizayn.

4. isim, felsefe Daha önce algılanmış olan bir nesne veya olayın bilinçte sonradan ortaya çıkan kopyası.

Aslında tasarım denince çoğumuzun aklında ilk olarak ‘özgün’ kelimesi beliriyor. Çünkü daha önce yapılmamış, ya da başka bir nesnenin kopyası olmayan anlamında kullanılır. Evet, bizim aklımızda da ilk beliren düşünceyi kelimeyle anlatmak istersek ‘özgün’ kelimesini seçeriz. Kopyası olmayan, farklı bakış açısı ve düşüncelerle meydana gelmiş bir olgunun vücut bulmuş halidir bizim için sanat. Bu çok önemli bir noktadır aslında. Yaptığınız bir eserin eşsiz olması, farklı olması, başka bir yerde bir kopyasının olmaması, özetle özel olması. İşe buradan baktığımızda aslında hemen hemen hepimiz bir ürün satın alırken -ev eşyası, elbise vs- tasarım bir ürün olsun isteriz. Bize özel olması kendimizi özel hissetmemize ve genelden daha önde olduğumuz hissiyatına sebep olur. Ki bu da fazlasıyla haklı ve doğru bir histir. Çünkü alışılagelmiş sıradan bir ürün veya düşünceden farklı olarak tasarım bir ürün sahibi olmak emek ister. Bu özel hissettiren his verdiğimiz bu emeğin haklı karşılığıdır. Bu emek kısmı kimi için zamandır, kimi için fiziksel uğraştır, kimi için paradır.

Ve biz Ronay Concept olarak, tasarımın kıymetini biliyor bu konuda sizin için üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmak için uğraşıyoruz. Kopya ürünlerden ziyade yeni bir ürün ortaya çıkarmaya çabalıyor bu konuda fazla emek ve zaman harcıyoruz. Fakat harcanan bu fazla mesainin siz sanatsever takipçiler ve değerli müşterilerimiz tarafından karşılık bulduğunu görünce buna fazlasıyla değdiğini anlıyor ve daha istekli bir şekilde yolumuza devam ediyoruz.

Nice sanat dolu tasarım kokan ürünler için konuşmak üzere…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir